Adoptuj gołębia pod swoje skrzydła
Gołębie potrafią świetnie przystosować się do nowych warunków. Potrzebują po prostu trochę czasu, cierpliwości i miłości. Są niezwykle towarzyskie i nawet gdy nie mają kontaktu z drugim przedstawicielem swojego gatunku, czują się szczęśliwe i zaspokojone jeśli mogą spędzić czas z człowiekiem, którego w którymś momencie zaczynają traktować jako członka swojego stada lub nawet partnera.
Klatka kojarzy nam się z cierpieniem i niewolą, jednak gołębie uwielbiają swoje klatki! Traktują je jako swoją prywatną przestrzeń, w której jedzą, śpią, bawią się czy dzielą się miłością ze swoim ludzkim lub gołębim partnerem.
Gołębie są też niezwykle ciekawskie i będą szczęśliwe, przechadzając się po naszym domu, przyglądając się zachowaniu reszty domowników, patrząc przez okno, czy śpiąc na sofie lub regale.
Warunki adopcji gołębia
- Codzienna wymiana wody i jedzenia.
- Regularne sprzątanie klatki.
- Klatka o minimalnych wymiarach 107cm długości x 70cm szerokości x 75cm wysokości dla pary gołębi lub 91cm długości x 60cm szerokości x 66cm wysokości dla jednego gołębia. Odpowiednie wyposażenie klatki (półki, gniazdo, zabawki, lusterko, miska do kąpieli).
- Podawanie gołębiowi odpowiedniej mieszanki ziaren (ok. 15-16% białka i ok. 3,5% tłuszczu).
- Regularne socjalizowanie się z gołębiem (np. karmienie z ręki, zabieranie gołębia do pokoju, w którym przebywają domownicy, naśladowanie mowy ciała gołębia, więcej w [tym](Jak zaprzyjaźnić się z gołębiem) poście).
- Zapewnienie opieki weterynaryjnej u lekarza specjalizującego się w leczeniu ptaków.
- Codzienne wypuszczanie gołębia poza klatkę na kilka godzin.
- Wychodzenie z gołębiem na zewnątrz tylko w majtkach dla gołębi i na smyczy.
- Niewypuszczanie gołębia na wolne loty.
- Niepalenie tytoniu w domu, usunięcie świec zapachowych, odświeżaczy powietrza z otoczenia gołębia, niestosowanie patelni teflonowych.
- Nierozmnażanie gołębi - wymiana jajek prawdziwych na podkładowe w przypadku posiadania samca i samiczki.
- Regularne podawanie gołębiowi wapnia i preparatów witaminowych.
Więcej gołębi do adopcji możesz znaleźć na naszej stronie Chatka gołębia - gołębie do adopcji oraz na stronie Gruszętnik - gołębie w potrzebie